Instalacje

Obecnie wszystkie instalacje sanitarne, poza kanalizacją wykonuje się z rur wielowarstwowych. Rury wielowarstwowe są przeważnie kombinacją warstw polietylenu i wkładki z folii aluminiowej. Rury wielowarstwowe maja uniwersalne zastosowanie, tzn. mogą być użyte do wykonania instalacji wody użytkowej ciepłej, zimnej oraz do ogrzewania podłogowego , ściennego, sufitowego lub mieszanego. Rury łączy się za pomocą kształtek zaciskanych lub zaprasowywanych. Wykonawca dokonuje wyboru systemu instalacyjnego, które spełniają wymogi pod względem projektowych i obowiązujących przepisów. Szczególnie jest to ważne w przypadku instalacji wody użytkowej, dla której wymagany jest atest PZH.

Instalacje układa się najczęściej w betonowej posadzce podłogi, a w przypadku płyt monolitycznych stropowych lub płyt fundamentowych, można je również układać w płycie betonu. Cześć instalacji ma swój koniec w pomieszczeniach łazienek lub w pomieszczeniach technicznych, dlatego rozprowadza się je dodatkowo w ścianach. Wszystkie rury, poza instalacją podłogową i kanalizacji są izolowane termicznie.

Instalacje kanalizacji bytowej, wykonuje się z rur PCV z zachowaniem spadków w kierunku przyłącza kanalizacji. W przypadku prowadzenie w pionach, gdzie mogą wystąpić hałasy spływającej wody, stosuje się rury kanalizacyjne bezszumowe. Dla dodatkowego wygłuszenia ewentualnych hałasów, układa się matę z wełny mineralnej na obwodzie rury.

W każdym domu są gniazdka w ścianach, oświetlenie zewnętrzne, jak również w domu na sufitach, oświetlenie terenu wokół domu, automatykę budynku, aż po nagłośnienie wewnątrz pomieszczeń. Wszystkie te elementy wymagają kablowego połączenia z rozdzielnicami elektrycznymi budynku. W rozdzielnicach znajdują wyłączniki prądu, elementy ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym, przed zwarciami w instalacji, złącze światłowodowe instalacji teletechnicznej oraz automatyka budynku. Wszystkie instalacje elektryczne i automatyki rozprowadzane są na ścianach pod tynkiem. Nie prowadzimy instalacji elektrycznej w posadzkach.

Dom, to budynek mieszkalny, gdzie na co dzień mieszkają ludzie, a także zwierzęta. Wykonuje się codzienne czynności, jak gotowanie obiadu, zmywanie naczyń, pranie, czy bierze kąpiel w wannie czy pod prysznicem. Budynek cały czas żyje i oddycha, albo i nie oddycha. Dlaczego? Jeżeli nasz dom jest szczelnie zamknięty, wszystkie okna i drzwi są pozamykane, my żyjemy bez ograniczeń, wykonując codzienne czynności, szybko może się okazać, że powietrze w domu zaczyna się psuć, ubrania nie schną, na oknach i ścianach pojawi się wilgoć i pleśń. Świadczy to o braku lub niewystarczającej cyrkulacji powietrza w naszym domu. Powszechnie stosowane kanały wentylacji grawitacyjnej nie pomogą, bo budynek jest szczelny. Powietrze musi napłynąć do domu i z niego wypłynąć, aby zostało wymienione. Niestety, jeżeli dom jest szczelny, a dzisiaj to buduje się tylko takie domy, nie jest to możliwe bez otwarcia okien i drzwi. Powietrze, które napływa z zewnątrz przez otwarte okna czy drzwi, nie jest niestety wiosną i latem wolne od kurzu i pyłów, a zimą ma temperaturę często poniżej zera. Dla wielu osób jest to nieodpowiedni sposób na wietrzenie domu. Dobrym rozwiązaniem, jest wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła. Takie rozwiązanie zapewnia w sposób ciągły i ze zróżnicowaną wydajnością dostarczanie do domu świeżego powietrza, które pozbawione jest zanieczyszczeń oraz odprowadzanie powietrza zużytego z domu na zewnątrz. Powietrze, które przez centralę napływa do domu nie miesza się z powietrzem, które jest usuwane z tego domu na zewnątrz. Dodatkowo, zabudowany w centrali wentylacyjnej wymiennik, pozwala odzyskać cześć ciepła z powietrza odprowadzanego, podgrzewając wstępnie powietrze pobierane z zewnątrz.

Instalacje wentylacji mechanicznej układa się najczęściej w posadzkach na stropie pomieszczeń wentylowanych i przykrywa się posadzką, natomiast centrale montuje się w pomieszczeniu technicznym lub na poddaszu.

Pompa ciepła to urządzenie, które transformuje dostępną w gruncie lub powietrzu energie cieplną o niskiej temperaturze, na energię cieplną o wyższej temperaturze, wystarczającej do zasilania instalacji grzewczej lub podgrzewu wody użytkowej. Ta temperatura sięga przeważnie od +45 do +50C, ale w niektórych pompach ciepła może wynosić nawet +75 C. Oczywiście instalacje w większości podłogowego ogrzewania pracują na jeszcze niższym parametrze np. +35C.

Dla pomp ciepła gruntowych, temperatura z dolnego źródła może wynosić np. +1C, +2C lub 0C. Dla pomp ciepła powietrze-woda , temperatura powietrza zasilającego urządzenie w energię cieplną może wynosić nawet -25C zimą i +25C latem.

Zasadnicze różnice między urządzeniami z odnawialnym źródłem energii z gruntu lub powietrza, to sposób pozyskiwania energii oraz jej zmienność temperaturowa. W przypadku pomp ciepła gruntowych, konieczne jest wykonanie instalacji w gruncie w postaci np. odwiertów pionowych. Takie rozwiązanie jest bardziej pracochłonne i droższe ale zapewnia prawie stałe koszty transformacji energii z gruntu na energię do ogrzewania. W przypadku pompy ciepła powietrze-woda, która jest zasilana powietrzem o dużej rozpiętości temperatur w ciągu dnia / roku, transformacja energii odbywa się z różnym kosztem cenowym. Zaletą jest za to szybki montaż i brak prac budowlanych.

Ze względu na stosunkowo nieduże zapotrzebowanie na energie cieplną na pokrycie strat w budynkach energooszczędnych, które charakteryzuje duża izolacyjność i akumulacja ciepła, najczęściej stosowanymi urządzeniami są pompy ciepła powietrze-woda. Ich efektywność jest dziś na tyle wysoka, a warunki atmosferyczne na tyle sprzyjające, że z powodzeniem zastępują pompy ciepła gruntowe.

Doskonałym uzupełnieniem są instalacje fotowoltaiczne. Głównym zadaniem ich stosowania, jest wytwarzanie energii elektrycznej na pokrycie własnych potrzeb. Budowanie znacząco przewymiarowanych w stosunku do potrzeb własnych instalacji PV jest nieuzasadnione. Potrzeby własne mierzone są zużytą energią elektryczną lub w przypadku nowych budynków szacowane w oparciu o wyniki bilansu energetycznego budynku.

Zaletą stosowania pomp ciepła oraz wentylacji z odzyskiem ciepła jest to, że zapotrzebowanie na energie elektryczną do zaspokajania potrzeb w zakresie ogrzewania budynku jest niskie i łatwo ją zbilansować stosunkowo niedużą instalacją fotowoltaiczną. Oczywiście należy podkreślić, że potrzeby własne to nie tylko ogrzewanie domu, to również potrzeby ogólno bytowe na energie elektryczną. Dziś większość urządzeń, to urządzenia elektryczne i każde potrzebuje energii do funkcjonowania.